Zaostrené na parazity – Ako často odčervovať?
Parazity sú postrachom nielen pre psa, ale predovšetkým pre jeho majiteľa. Nikto predsa nechce, aby bolo vnútro jeho domáceho miláčika domovom pásomníc, červov a ďalších príživníkov. Parazity sú nebezpečné, spôsobujú množstvo problémov, od ťažkostí s trávením až po napádanie vnútorných orgánov. Je preto nesmierne dôležité, aby ste parazitom predchádzali pravidelným odčervovaním.
KDE SA VZALI?
Keď človek zistí, že jeho pes je nakazený parazitmi, okamžite sa vynorí otázka: Odkiaľ sa doňho dostali? Existuje množstvo druhov parazitov, medzi najčastejšie patria škrkavky, pásomnica, kokcídie, tenkohlavce a machovce. Každý z nich spôsobuje v tele nemalé problémy. Najčastejšie sa do tela psa dostanú prehltnutím, ale tiež cez kožu, infikovať sa však môže aj šteňa od matky ešte pred narodením.
SPOZNAJTE PRÍZNAKY
Všímajte si svojho psa a spoznajte príznaky možného napadnutia parazitmi. Medzi najčastejšie symptómy patrí hnačka a nechutenstvo, prípadne zvracanie. Objavuje sa aj nafúknuté bruško, krv alebo hlien v stolici, teplota, dehydratácia, výtok z nosa a očí, sťažené prehĺtanie, problémy s dýchaním a celková slabosť až malátnosť.
Pozrime sa teda na jednotlivých parazitov bližšie.
Škrkavky
Šteniatka sa väčšinou nakazia cez placentu od matky už počas gravidity, prípadne neskôr pri pití materského mlieka. Vajíčka škrkaviek sú vylučované trusom. K infikovaniu dochádza, keď psík vajíčko zje. To potom putuje do tenkého čreva, kde sa z neho vyvinie larva, ktorá sa krvou dostáva do orgánov. Najhoršie je, že larvy v tele psa môžu žiť aj niekoľko rokov.
Pásomnica
Do tela psa sa dostane vtedy, ak pes prehltne infikovanú blchu, ktorá je medzihostiteľom. O dva až tri týždne sa v tenkom čreve psa vyvinie dospelá pásomnica, ktorá dorastá do dĺžky až 50 centimetrov.
Kokcídie
Sú to parazity, ktoré sa do tela psa dostávajú najmä zjedením medzihostiteľa (hraboše, myši, hlodavce). Vyvíjajú sa v tenkom čreve, spôsobujú jeho zápal a v neskoršom štádiu dochádza k vytvoreniu cýst v mozgu či mieche. K prenosu parazitov môže dôjsť aj počas gravity.
Machovce a tenkohlavce
Tieto malé hlísty parazitujú v tenkom čreve. Pes sa nakazí cez kožu, a to najmä cez koncové časti tela, akými sú vankúšiky na labkách, hrudník, spodná časť brucha a genitálie. Šteniatka sa však často nakazia cez materinské mlieko. Vajíčka sa do tela môžu dostať aj zjedením infikovaného hlodavca či hovädzieho mäsa. Larvy sa neskôr dostávajú do krvi a do krvného obehu, čím môžu infikovať a zanášať aj vnútorné orgány. Tenkohlavce sú podobné parazity, ktoré postihujú hrubé črevo psov.
PREVENCIA A LIEČBA
Najlepšou voľbou je v tomto prípade prevencia, ktorá spočíva v pravidelnom odčervovaní. Šteniatka je ideálne odčervovať od veku dvoch týždňov najlepšie raz za dva týždne až do dovŕšenia troch mesiacov. Následne psa odčervujte každé tri – štyri mesiace. Možností, ako bojovať s parazitmi, je viacero. V prvom rade sa podávajú tabletky na odčervovanie, ktoré dostať aj v lekárni alebo priamo v ordinácii veterinára. Podávajú sa ako účinná prevencia, ale aj ako súčasť liečby. Ak je váš psík už nakazený, nasledujú ďalšie opatrenia. Ide najmä o diétu proti hnačke, pomáhajú aj lieky na podporu imunity, v niektorých prípadoch sa terapia nezaobíde bez antibiotík, alebo odstraňovania bĺch vhodnými preparátmi. Nezabúdajte na to, že je dôležité prípravky na odčervovanie striedať, aby nedošlo k odolnosti tela na účinné látky, a teda by podávanie tabletiek bolo kontraproduktívne.