Vitamínová bomba ukrytá v gaštanoch
Rozdeľujeme ich na dva základné druhy: gaštan jedlý a pagaštan konský. Prvý kvitne na jar pagaštan konský,
o niečo neskoršie sa k životu prebúdza gaštan jedlý. Obidva druhy stromov majú svoju domovinu v južnej Európe. Plody pagaštanu konského zbierame bežne ako základný stavebný materiál na výrobu postavičiek. Ten druhý už len tak na sídlisku nenájdeme.
Gaštanmi nielen proti hnačke
Gaštan jedlý vyžaduje lepšiu pôdu a teplejšie podmienky, preto sa mu darí v južnejšej časti Európy. Má žltozelené visiace jahňady a plody sú výbornou pochúťkou. Okrem dobrej chuti sú tiež veľmi zdravé. Jedlé gaštany obsahujú mnoho cenných látok, hlavne vitamíny C, E, K a vitamíny skupiny B. Z dôležitých prvkov obsahujú tiež minerálne látky ako zinok, železo, horčík, fosfor, vápnik či draslík, ale tiež tanín, ktorý pôsobí protirakovinovo a je účinný antioxidant. Ich konzumácia pomáha vyplaviť jedy z pečene a sú dobré aj proti hnačke. Bežne ich vidíme na pultoch obchodov, avšak ich konzumácia nie je v našich končinách každodennou záležitosťou.
Gaštany majú aj svoj ostrov
Obľúbené plody jesene sa stali aj prezývkou ostrova Korzika, ktorý sa práve pre ich veľký výskyt označuje ako ostrov gaštanov. Môžete ich tu konzumovať vo forme pokrmov z gaštanovej múky, prísad do hlavných jedlách, sladkých dezertov, ale aj v tekutej forme vína, pálenky či korzického piva, ktoré má tiež prívlastok gaštanové.