Ako začať s otužovaním
Otužovanie má výborný vplyv na posilnenie imunitného systému. Otužilci bývajú menej chorí a vyhýbajú sa im vírusové ochorenia. Okrem toho vystavenie chladu rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi, čím znižuje riziko vysokého krvného tlaku. Okrem toho, ak ste utrpeli napríklad úraz a máte bolesti, otužovanie môžete považovať za vhodnú doplnkovú liečbu. Má totiž analgetické účinky.
Čo sa deje v našom tele počas otužovania
Otužovanie zvyšuje hladinu leukocytov a cytokínov v krvi. Leukocyty sú biele krvinky a cytokíny sú bielkoviny dôležité pri imunitných reakciách organizmu. Naša imunita sa tak posilňuje a obranné reakcie organizmu sú rýchlejšie. Keď sa otužujeme, do tela sa uvoľňujú aj hormóny šťastia endorfíny a adrenalín (hormón drene nadobličiek), vďaka ktorým sa cítime dobre v tele aj v duši.
Otužovanie vzduchom
Na začiatok stačí nechať v noci otvorené okno, cez deň pravidelne vetrať a menej kúriť, aby sa znížila teplota v miestnosti. Neskôr pridajte cvičenie pri otvorenom okne a potom na čerstvom chladnom vzduchu. Postupne sa môžete prepracovať k behu v tenkých legínach alebo šortkách v zimných mesiacoch.
Sauna
Sauny sú skvelým spôsobom, ako si ešte viac posilniť zdravie. Nielenže pomáha odstraňovať toxické látky z tela, ale vďaka silnému zahrievaniu posilňuje funkciu krvného obehu a termoregulácie organizmu. Ak začínate, zamierte najprv do infrasauny (45 až 55 °C) alebo do vlhkej tropickej sauny (50 až 60 °C). Potom môžete postúpiť o úroveň vyššie a zamieriť do pravej fínskej sauny, kde sa teplota pohybuje od 90 do 105 °C.
Po každom saunovaní sa nezabudnite schladiť v studenom bazéne alebo vedrom s ľadovou vodou. V zime môžete vybehnúť aj do snehu. Nerobte to však bez tréningu.
Sprchovanie v studenej vode
Najprv sa len umývajte studenou vodou z umývadla a potom sa začnite otužovať v sprche. Tam môžete zvoliť dvojitú taktiku. Buď na seba na konci sprchovania necháte chvíľu tiecť studenú vodu, alebo začnete postupovať od končatín a každý deň sa o kúsok posuniete vyššie. V oboch prípadoch postupne znižujte teplotu vody a predlžujte čas sprchovania.
V zime sa odporúča sprchovať 1-3 minúty, v lete 3-5 minút. Sprchovanie v studenej vode je dnes základom zdravého životného štýlu.
Zvykajte si postupne
Neočakávajte, že po niekoľkých dňoch zvládnete minútovú ľadovú sprchu. Mohli by ste si skôr ublížiť a demotivovať sa. Otužovanie musí byť postupné. Keď na dlhší čas prerušíte tréning, napríklad z dôvodu choroby, zranenia alebo exotickej dovolenky, musíte bohužiaľ začať takmer od začiatku.
Nepreháňajte to
Nemusíte lámať rekordy, aby ste pocítili pozitívne účinky otužovania. Odborníci odporúčajú zostať v studenej vode maximálne 20 minút. Ak má voda menej ako 5 stupňov, čas strávený v ľadovej vode by mal zodpovedať jej teplote. Potom už je zdraviu nebezpečný.