Boľavým kĺbom pomôže chlad. Zmrazte svoju bolesť
Pri slovách chlad a zima asi každému príde na um aj neslávne známe obdobie nachladnutí a chorôb. Málokto je voči studeným dňom odolný. Avšak v súčasnosti sa čoraz viac ľudí vystavuje extrémnym mrazom, aby, paradoxne, chorobám predchádzali. V čom spočíva celé tajomstvo sa môžete presvedčiť na vlastnej koži, zatvorení v kryokomore niekoľko desiatok stupňov pod nulou.
Mráz vyštípe, ale vylieči
Ak sa odhodláte vyskúšať terapiu mrazom, môžete na svojom zdravotnom stave pocítiť výrazné zmeny. Kryoterapia pomáha pri chronických zápalových ochoreniach kĺbov a svalov, reumatických ťažkostiach, poruchách imunity, roztrúsenej skleróze, osvedčila sa aj v boji proti migrénam, neurologickým problémom, ochoreniam dýchacích ciest a astme, odstráni tiež pískanie a zvonenie v ušiach, zlepšuje stav pokožky a zbaví vás celulitídy, zmierňuje ťažkosti pri menopauze a pomáha aj pri rozličných psychických problémoch a depresiách. Okrem toho dokáže významne zlepšiť aj zdravie a funkciu pohlavných orgánov, čím je skvelým pomocníkom pri problémoch v sexuálnej oblasti.
Prečo práve chlad?
Vystavenie sa extrémnemu chladu spôsobuje ľudskému organizmu stres, ktorý však aktivuje hormóny a vyvolá reakcie, pri ktorých sa do tela uvoľní veľké množstvo látok podporujúcich obranyschopnosť a neporušenosť organizmu. Stúpne hladina endorfínov, ktoré majú výrazný účinok proti bolesti, zvýši sa tiež množstvo kortikoidov a u mužov aj množstvo testosterónu. Chlad zníži vodivosť nervov, čo vedie k svalovému uvoľneniu. Zúžia sa cievy a krv prúdi a filtruje sa pod vyšším tlakom spolu s tými produktmi metabolizmu, ktoré spôsobujú starnutie buniek. Pri následnom cvičení je efekt opačný. Dochádza až k štvornásobnému prekrveniu a k expresnej látkovej výmene, čo sa prejavuje ako výrazné zlepšenie metabolizmu tkanív, vyplavovanie toxínov a rýchlejšia regenerácia zranení.
Ako „mrazenie“ prebieha
Môžete si vybrať medzi celotelovou a lokálnou kryoerapiou. Pri celotelovej ide o dvoj až trojminútový pobyt v kryokomore pri teplote od -120°C do -130°C. Nasleduje druhá fáza terapie, ktorá spočíva v intenzívnej fyzickej záťaži po dobu 15 minút. Aby ste rozprúdili krv, musíte intenzívne cvičiť na stacionárnom bicykli, bežiacom páse, vesliarskom trenažéri alebo na inom stroji. Aby bola celková kryoterapia účinná, je dobré absolvovať ju asi 10-krát. Pozitívne účinky sa dostavia približne po štvrtej návšteve kryokomory. Lokálna terapia sa využíva na liečbu určitých miest na tele, najmä pri problémoch pohybového aparátu a rozličných zápalových ochorení tkanív. Chlad zníži pocit bolesti, urýchli hojenie tkanív a kĺbov a odstráni opuch. Je veľmi užitočný pri návrate pohyblivosti a funkčnosti a už šesť aplikácií nahradí pobyt v kryokomore, čo ocenia najmä tí, ktorí celotelovú kryoterapiu v dôsledku svojho zdravotného stavu nemôžu absolvovať.