Trápia vás bolesti hlavy a chrbtice? Ako kompenzovať následky sedavého zamestnania
Sedavému zamestnaniu sa venuje čoraz viac ľudí, čo je problém, pretože podľa odborníkov je sedavá práca novým problémom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorý je spojený so zvýšeným rizikom predčasnej úmrtnosti, chronických zdravotných porúch a škodlivých pracovných výsledkov.
Kvôli statickej povahe kancelárskych prác pociťujeme intenzívnu stuhnutosť krku a ramien so zníženou pohyblivosťou chrbtových kĺbov. Administratívni a kancelárski pracovníci sú vystavení zvýšenému riziku úrazov pohybového aparátu spojených s dlhodobým sedením. Sedavá práca však ovplyvňuje aj nekancelárskych robotníkov v mnohých povolaniach, ako sú vodiči nákladných áut, vodiči dodávok a operátori strojov.
Čo sa dá robiť s dlhodobým sedením v práci? Ako kompenzovať následky tohto typu obživy? Pokračujte v čítaní a svoju odpoveď určite nájdete.
Robte si od stola s počítačom pravidelné mini prestávky
Pravidelné mini prestávky pri debate s kolegami za štýlovým konferenčným stolíkom môžu byť konštruktívne, no pomáhajú tiež zvýšiť krvný obeh, obmedzujú únavu a podporujú pohyblivosť tela. Ideálne ale je, ak si na tieto pauzy vyberiete vonkajší priestor alebo prírodu, pretože vám v okysličení tela a mozgu pomôže aj čerstvý a zdravý vzduch.
Striedajte nastavenie stola na sedenie a státie
Ďalšia možnosť, ako si pomôcť, je striedať polohu tela priamo pri práci za počítačom, v čom vám pomôžu nielen špeciálne tvarované a kvalitné kancelárske kreslá, ale aj polohovateľné a výškovo nastaviteľné stoly.
Striedanie medzi státím a sedením umožňuje vášmu telu aktivovať rôzne svaly a odpočívať ostatným, čo pomáha znižovať únavu a obmedzovať zlé držanie tela. Aby to ale malo svoj efekt, skúste zmeniť polohu minimálne každých 30 minút až 1 hodinu, na čo vás môžu upozorniť smart hodinky.
Kompenzujte dlhodobé sedenie väčšou fyzickou aktivitou po práci
Ak sa nemôžete vyhnúť dlhodobému sedeniu v práci a nehybnosti tela, pretože je toho na dokončenie naozaj veľa, myslite na kompenzáciu fyzickej aktivity počas voľna – po práci. Prechádzky so psom, partnerom, cvičenie v posilňovni, krátky beh a čokoľvek iné, kde poriadne rozhýbete svoje telo, pomôže vašej lepšej kondičke a znížiť zároveň negatívne dopady a následky dlhodobého sedavého zamestnania na váš organizmus.
Piť veľa vody
Dopĺňať telu tekutiny v práci má zmysel. Nielenže si zlepšíte zdravie tým, že zostanete hydratovaní, ale budete nútení robiť si prestávky od pracovného stola, keď sa ohlási smäd.
Ak teda na tieto rady pri svojej práci nezabudnete, môže byť vykonávanie náročných úloh v kancelárskom kresle pre vás pohodlnejšie, efektívne a najmä bez následkov na vašom zdraví.