Zásady bezpečnej jazdy na bicykli
Bicyklovanie nie je vnímané len ako šport, ale aj ako forma relaxu a spôsob, akým môžete s rodinou či kamarátmi stráviť voľný deň. Táto aktivita sa pre nás stala tak bežnou, až môžeme zabudnúť na niektoré zásady, ktoré by sme ako cyklisti mali dodržiavať. Poďme si niekoľko z nich pripomenúť.
Správna výbava
Pri tomto bode sa asi každému ako prvá vybaví prilba. To má svoje opodstatnenie. Nechrániť si hlavu je nebezpečné a nezodpovedné. Môžete byť mimoriadne zdatní cyklisti s najazdenými stovkami kilometrov, ale premávku ani činy cudzích šoférov neovplyvníte.
Pri prilbe to však nekončí. Oblečenie, ktoré máte na sebe môže mať takisto vplyv na bezpečnosť jazdy. Voľné nohavice sa ľahko zachytia do retiazky, čo by mohlo mať za následok škaredý pád. Vhodnou voľbou sú preto nohavice na bicykel. Sú dostatočne úzke na to, aby vám nezavadzali v oblasti členkov a zároveň stále dosť pohodlné.
Svoju výbavu môžete rozšíriť aj o rukavice na bicykel a hlavne o chrániče na kĺby. Práve dlane, lakte a kolená najviac pociťujú pády z bicykla. Zdravie máte len jedno, nepokazte si ho ľahkovážnou jazdou na bicykli.
Stav bicykla
Aj na samotnom bicykli záleží. Mal by podliehať pravidelnej kontrole, ktorá zahŕňa najmä kontrolu skrutiek, nastavenie brzdových doštičiek a premazanie reťazí. Špeciálnu pozornosť venujte pneumatikám a plášťom na bicykel, ktoré sa dokážu ľahko poškodiť.
Pravidlá cestnej premávky
Dodržiavaním pravidiel cestnej premávky rapídne znížite riziko úrazu. Prednostne by ste mali využívať chodníky pre cyklistov. Ak sa takéto chodníky v mieste, kde jazdíte na bicykli nenachádzajú, použite pravý okraj vozovky. Ak ste na výlete viacerí, mali by ste jazdiť v rade za sebou.
Medzi ďalšie základné pravidlá patrí signalizovanie zmeny smeru vystretou rukou, nosenie reflexných prvkov na bicykli aj oblečení a udržiavanie si odstupu od parkujúcich áut.