Tipy na jednoduchú a účinnú ochranu pred hlukom v byte
Milujete hudbu, no jej počúvanie v byte otravuje susedov? Potom máte zrejme zle izolované cesty, cez ktoré do okolia uniká alebo vstupuje hluk. V takýchto prípadoch je riešením izolácia, ktorá môže pozostávať z rôznych spôsobov.
Pokračujte preto v čítaní a pomocou nasledujúcich tipov dokážete efektívne izolovať zvuk a zabezpečiť si v domácnosti viac ticha, ktoré lieči.
Zvuková izolácia jednej steny
Existuje celý rad rôznych akustických produktov pre montáž na stenu, od vysokovýkonných absorbérov a akustických obrazov až po klasické akustické penové rohože.
Výber správnej zvukovej izolácie stien v byte závisí od vás a možností, ktorými disponujete. Niektoré druhy zvolenej izolácie môžu byť náročné nielen na financie, ale aj čas a prácu.
Nie vždy však musíte riešiť veci komplikovane. Pomerne jednoduchým trikom je umiestniť ťažký nábytok tak, aby izoloval určitú stranu miestnosti, ideálne tú, cez ktorú k vám prichádza alebo odchádza najviac zvuku. Veľká šatníková skriňa alebo polica môžu byť v tomto smere dobrými pomocníkmi.
Rovnako dobre vám môže pomôcť vytvoriť na problematickej stene zvukovú bariéru kvalitná hobra, ktorá veľa nestojí a pri správnom naplánovaní môže byť vkusnou ozdobou interiéru.
Utesnite dvere
Pomerne veľká časť hluku prichádza a odchádza z interiérov v byte cez lacné dvere. Vchodové, ale aj interiérové dvere nízkej kvality prepúšťajú zvuky oveľa ľahšie ako tie, ktoré sú vybavené modernými a odolnými materiálmi.
Zvuk sa rád uberá cestou najmenšieho odporu. Čím vyšší je odpor, tým viac energie potrebuje na šírenie zvuku a tým je zvuk tichší. Preto zvuk úžasne preniká aj cez najmenšie netesnosti dvier a je ho počuť aj na druhej strane.
Kvalitné vchodové dvere poskytujú vášmu domovu nielen pokoj a ticho, ale aj bezpečie a príjemné teplo.
Ak ale na takéto dvere nemáte finančné zdroje, môžete tie aktuálne utesniť. Šikovné tesnenia na dverách dokážu dosiahnuť skvelý efekt s veľmi malým úsilím.
Dvere najlepšie utesníte pomocou rolky samolepiacej tesniacej gumy z D-profilu, ktorú si sami odstrihnete na požadovanú dĺžku. Medzery medzi dverami a rámom možno efektívne utesniť elastickými gumovými tesneniami. Tým sa zastaví šírenie zvuku vzduchom a počuteľne sa stlmí.
Skontrolujte tesnenie okien
Ďalším slabým miestom, pokiaľ ide o zvukovú izoláciu, sú okná. Podobne ako pri dverách, treba aj tu dbať na dobré tesnenie. Ak už máte „moderné“ okná s dvoj či trojsklom a gumeným tesnením, tak sa uistite, že sa tesnenia naozaj správne zatvárajú.
Praktickým vedľajším efektom zlepšeného tesnenia okien je, že sa izoluje nielen zvuk, ale aj teplo, ktoré bude počas tohtoročnej zimy vzácne.