Šport, ktorý má zmysel
Chceli by ste sa venovať cykloturistike, no neviete, či je tento šport pre vás vhodný? Tento článok vás oboznámi s početnými benefitmi bicyklovania. Predstavíme si aj niekoľko komplikácií, ktoré sa môžu pri jazde na bicykli vyskytnúť a ako im predísť.
Výhody cykloturistiky
Začneme tým príjemnejším, a to prínosmi tohto športu pre telo aj myseľ človeka.
Fyzická kondícia
Jedným z najočividnejších benefitov je práve strata tuku a budovanie svalovej hmoty. Dovolím si tvrdiť, že väčšina ľudí začína s cyklistikou práve z tohto dôvodu. Okrem svalov na nohách sa pri bicyklovaní posilňuje aj svalstvo na rukách a chrbte. Pokiaľ by vám už nestačili asfaltové cesty a chceli by ste svoje telo podrobiť náročnejšiemu terénu, najvhodnejšie bude si už na začiatku zaobstarať horské bicykle.
Pomoc pri úzkostiach či depresii
Pri takmer akomkoľvek športe alebo cvičení sa do tela vyplavujú endorfíny. Tieto hormóny sú známe uvoľňovaním stresu a napätia. Pri cykloturistike k lepšej nálade prispieva aj okolitá príroda a príjemná spoločnosť.
Menšie riziko fyzických ochorení
Zvýšený tep napomáha prúdeniu krvi v ľudskom organizme. To do určitej miery slúži ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a rakovinou. Športové aktivity všeobecne pomáhajú pri budovaní lepšej imunity a vy tak môžete predísť nepríjemnému jesennému prechladnutiu.
Nevýhody cykloturistiky
K nevýhodám bicyklovania dochádza najmä pri nesprávnom držaní tela alebo nevhodnom nastavení sedla a výšky rukoväte.
Bolesť chrbta
Pri nesprávnej polohe dochádza najmä k bolesti spodného chrbta. Niekedy sú na vine príliš tvrdé povrchy a stuhnuté telo cyklistu. Pri tomto probléme by mohli byť vhodné bicykle Scott. Vďaka týmto celoodpruženým bicyklom sa ľahšie uvoľníte. Nezabudnite na vhodné nastavenie sedla a výšky rukoväte.
Hemoroidy
Zo samotného bicyklovania hemoroidy nedostanete, no môže prispieť k ich zhoršeniu. Najvhodnejšie je v tomto prípade používať čo najmäkšie sedlo a dodržiavať pitný režim.
Tak čo? Dáte cykloturistike šancu?