Nepodceňujte strečing
Pri každom športe treba myslieť nielen na dosiahnutie želaného výkonu a výsledku, ale aj na prípravu. Tá spočíva v účinnom natiahnutí svalov, ktoré označujeme slovom strečing. Ide o fyzickú aktivitu, pri ktorej sval vedome naťahujeme až na maximum. Zlepšuje sa tak elasticita a flexibilita svalov.
Kedy sa naťahovať
Aby nás v žiadnom prípade šport nebolel, strečing je nevyhnutný. Zaradiť by sme ho mali tak na začiatok tréningu ako prípravu na fyzickú aktivitu, ako aj po krátkom zahriatí a na konci tréningu kvôli regenerácii. Strečing totiž predstavuje prevenciu voči zraneniam oporného a pohybového aparátu, preto by sme jeho účinky nikdy nemali podceniť. Strečing vykonaný po fyzickej záťaži znižuje poškodenie svalov a bolestivosť. Svaly sa stávajú lepšie prekrvenými a účinnejšie sa regenerujú.
Ako na to
Strečingové cvičenia je dobré vykonávať v teplom prostredí. Začnite od najjednoduchších polôh a postupne (podľa svojich možností) prejdite k zložitejším. V každej polohe vydržte 30 až 60 sekúnd. Nikam sa neponáhľajte, naťahujte svaly pomaly a sústreďujte sa na to, ako sa sval napína. Nezabúdajte na správne dýchanie, s každým výdychom prehlbujeme natiahnutie. Strečing je nutné vykonávať pravidelne a nič nerobte nasilu.