Návod na bohatú úrodu: Organické a minerálne hnojivá
To, či je vaša pôda v záhrade bohatá na živiny a vhodná na pestovanie sa dozviete až na tanieri. Chuť, veľkosť a pestrosť plodov závisí od kvalitnej pôdy. Ak vaša zemina nedokáže vyprodukovať také plody, aké si predstavujete, okoreňte ju. Pridaním hnojivá sa do pôdy dostanú všetky potrebné látky, po ktorých bude vaša záhrada pestrá a plná chuti. V článku sme rozobrali rozdiel medzi organickými a minerálnymi hnojivami. Ktorá verzia je tá vhodná pre vás a vašu záhradu?
Hnojivá vo všeobecnosti
Hnojivá sú látky, ktoré sa používajú na zlepšenie výživy rastlín a úrody plodín. Najdôležitejším faktorom, ktorý si musíte naštudovať predtým, ako hnojivo aplikujete je včasné dávkovanie. Len tak zabezpečíte optimálne využitie živín a minimalizovanie ich negatívnych vplyvov na životné prostredie. Existujú rôzne druhy hnojív, ktoré sa líšia v zložení a spôsobu aplikácie. Nižšie sme popísali výhody dvoch najpoužívanejších druhov: Organické a minerálne hnojivá.
Organické hnojivá
Ako z názvu vyplýva, organické hnojivá pochádzajú z prírodných látok, rastlín a živočíšnych zdrojov. Obsahujú organické látky ako: Dusík, fosfor a draslík. Tieto hnojivá zlepšujú štruktúru a kvalitu pôdy, zvyšujú obsah organických látok v pôde a tým pomáhajú udržiavať jej plodnosť. Organické hnojivá prinášajú najväčšie výhody v trvalo udržateľnom poľnohospodárstve. Pokiaľ túžite po chutných plodoch zo záhrady, táto prírodná verzia hnojiva je pre vás najvýhodnejšia.
Minerálne hnojivá
Minerálne hnojivá sú narozdiel od organických hnojív vyrábané synteticky. Obsahujú rovnaké látky ako organické hnojivá: dusík, fosfor a draslík. Účelom minerálnych hnojív je možnosť aplikovania vysokého množstva do pôdy. Tieto hnojivá nájdete prevažne v konvečnom poľnohospodárstve, kde ide hlavne o zisk z dobre vypestovaného obilia, repky, pšenice a podobne.