Intolerancia laktózy u dojčiat a komplikácie s ňou spojené
Materské mlieko je ideálne jedlo pre dieťa vo veku do 6 mesiacov a viac, pretože sú v ňom všetky potrebné látky pre jeho normálny rast a vývoj. Tento mliečny produkt vylučovaný mliečnymi žľazami matky má jedinečný vzorec, ktorý doteraz žiadny výrobca prispôsobených zmesí nedokázal umelými prostriedkami na 100 % napodobniť.
Stane sa však, že aj táto zdanlivo dokonalá výživa, ktorá sa začína v tele matky tvoriť ešte v období, keď nosíte pohodlné tehotenské rifle, nie je pre novorodenca vhodná, pretože mu spôsobuje vážne problémy. Hovoríme o nedostatku štiepenia laktózy – základnej zložky materského mlieka.
Dojčenská intolerancia laktózy je neschopnosť tela stráviť špeciálne sacharidy obsiahnuté v mlieku a v menšej miere aj v iných mliečnych výrobkoch, čo je sprevádzané vedľajšími účinkami, ktoré sa ale dajú určitými opatreniami a spôsobom eliminovať.
Laktóza je hlavnou zložkou materského mlieka, pozostávajúca z glukózy a galaktózy. Tieto látky sú hlavným zdrojom energie a aktívne sa podieľajú na neuropsychologickom vývoji dieťaťa. Takže veľmi dôležité, no často slabo tolerované.
Liečba intolerancie laktózy vám a vášmu dieťatku môže uľahčiť život
Je veľmi dôležité začať liečbu včas, aby nevznikli nezvratné procesy. Pretože u detí, bez liečby a dodržiavania lekárskych odporúčaní, môže dôjsť k nedostatku prírastku na váhe a v niektorých prípadoch aj k jej strate. Okrem toho môže ovplyvniť ich duševný a fyzický vývoj.
Veľmi často sa prejavuje neznášanlivosť laktózy u dojčiat, ktoré z nejakého dôvodu namiesto materského mlieka používajú upravenú zmes alebo mliečne kaše, aj tráviacimi problémami a častými bolesťami bruška.
Odporúčania nielen pre pediatrov
- Ideálne je umelé kŕmenie – prechod na zmes s nízkym obsahom laktózy;
- Keď dojčíte – dodržiavajte prísnu mliečnu diétu. Okrem toho sa neodporúča konzumovať sladkosti, farbivá a hovädzie mäso.
- Zavedenie mliečnej kaše by malo byť veľmi opatrné;
- V závažných prípadoch sa odporúča pridať chýbajúci enzým laktázy priamo do materského mlieka; Dávkovanie a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár;
- Okrem toho je predpísaná symptomatická liečba;
- Črevná mikroflóra je tiež korigovaná probiotikami a prebiotikami;
- Matkám, ktoré svoje dieťa koja, sa odporúča nastavená diéta a eliminovanie niektorých zložiek potravy, najmä tej surovej.
Ide predsa o vaše dieťatko a jeho spokojnosť, ktorá sa pri správnom prístupe dokáže dostať do normálu a pod kontrolu. Pokiaľ si však neviete rady, určite všetko konzultujte s pediatrom a vašim odborným lekárom.