Bolí vás hlava? Možno potrebujete okuliare
Trápi vás bolesť hlavy? Namiesto upokojujúcej tabletky siahnite radšej po telefónnom čísle očného lekára. Málokto dnes prisúdi bolesť hlavy problému so zrakom. Tá je však jeho najčastejším príznakom. Sprevádza ju únava a rozostrené videnie. Všetko naznačuje istej očnej poruche. Ľudia poznajú vo všeobecnosti pojmy ako ďalekozrakosť a krátkozrakosť, často sa však vyskytuje aj astigmatizmus či tupozrakosť. Dôsledky odstráni len odborné vyšetrenie a následné riešenie korekcie v očnej optike.
Nevidíte ostro? Pozor na lenivé oko!
Problémov, ktoré môžu postihovať náš zrak, je viacero. „Astigmatizmus je chyba zakrivenia očnej rohovky, v dôsledku ktorej postihnutý vidí skreslene. Napríklad číslo 3 vníma ako číslo 8. Správna korekcia umožňuje toto skreslenie odstrániť,“ vysvetľuje očná optička Katarína Beinsteinová z Očnej optiky Katka v Martine. S tupozrakosťou sa stretávame u detí v útlom veku a môže súvisieť so škúlením. Ide o problém tzv. lenivého oka, ktorý je úspešne liečený okluzorom a očnými cvičeniami. Neliečená tupozrakosť môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku a postihnuté oko úplne vyradiť z činnosti. Vtedy už pacient vidí po nasadení akejkoľvek dioptrie rovnako. Je preto potrebné odhaliť príznaky už v ranom detstve. Podľa slov odborníčky by si rodičia mali všímať, ako sa ich dieťa orientuje, či sa neprejavujú určité zvláštnosti pri uchopovaní hračiek a či dieťa nekreslí s nosom „prilepeným“ na papier. S pribúdajúcim vekom sa prirodzene zhoršuje aj kvalita zraku. V tejto súvislosti hovoríme o presbiopii, ktorou sa označuje očná vada ľudí po štyridsiatke. „Očná šošovka časom stráca svoju elasticitu. Je to fyziologický jav, ktorý čaká každého,“ hovorí Katarína Beinsteinová.
Ako si vybrať správny rám
Ak lekár odhalí očnú vadu, vypíše vám predpis s dioptriou, s ktorým treba zájsť do očnej optiky. Nasleduje výber vhodného okuliarového rámu. Ten si ľudia poväčšine volia podľa vzhľadu, žiada sa však brať do úvahy aj dôležitejšie kritériá. Patrí medzi ne veľkosť očnice, ktorá by mala byť adekvátna veľkosti tváre a tiež typu skiel. Dajte si záležať na tom, aby bolo zorné pole bez obmedzení. Prekážať môžu aj široké stránice okuliarov. Ponuka rámov je široká, existujú vŕtané (patentové) rámy, ktoré sú nenápadné, niekomu vyhovujú aj rámy na silon s hornou obrubou a silonovou spodnou časťou. V súčasnosti zažívame comeback retro štýlu, čo sa prejavuje v popularite výrazných plastových rámov. Okrem toho, že sú moderné a plnia aj estetickú funkciu, ich zorné pole má veľké pokrytie, preto ich odporúča aj odborník. Ako hovorí optička Katarína, voľba vhodného rámu je silno individuálna záležitosť.
Špeciálne sklá pre šoférov, alebo pre prácu s počítačom
Zákazník má možnosť širokého výberu z ponuky skiel, takzvaných okuliarových šošoviek. Existujú stenčené a odľahčené sklá s rôznymi úpravami a špecifikáciami. Vhodnou voľbou sú šošovky s antireflexom. Ide o povrchovú úpravu skla odrážajúcu nežiaduce odlesky. Chráni oči pred únavou a tým zlepšuje komfort pri pozeraní. Pre šoférov sú vhodné sklá s kombináciou polarizačného a fototropného efektu. Tieto sklá reagujú na slnečné žiarenie, hmlu, šero a odrazy svetiel ostatných áut, čím pomáhajú kvalite zraku vodiča. Výbornou alternatívou najmä pre presbiopov (ľudí s očnou vadou po 40. roku života) sú multifokálne sklá. Keďže majú viaceré ohniská, človek cez ne vidí blízko i do diaľky. Zároveň sú účinné aj pri práci s počítačom.
Čistíte si okuliare správne?
Je samozrejmosťou, že o okuliare sa treba starať ich čistením. Nie je to nič náročné, ale mnoho ľudí postupuje nesprávne. Odborníčka radí, že okuliare treba čistiť vždy namokro. Raz za čas by sa mali opláchnuť vodou s pridaním prostriedku na riad, aby sa odmastili sklá aj rám. Na trhu existuje veľké množstvo prípravkov na čistenie, sú aj špeciálne spreje na antireflexnú úpravu. Najnovšie sa vyrábajú okuliarové handričky, ktoré zabraňujú roseniu okuliarov v zime. Treba sa však vyvarovať tým, ktoré sú napustené alkoholom, lebo môže dôjsť k poškodeniu antireflexnej vrstvy. Okuliare si nikdy nečistite nasucho, pretože aj malá nečistota by mohla spôsobiť poškriabanie skiel. Mnoho ľudí si utiera okuliare do svojho oblečenia. Treba sa tomu vyhýbať a radšej mať vždy poruke špeciálnu handričku z očnej optiky.
Kontaktné šošovky verzus okuliare
Kontaktné šošovky neustále naberajú na popularite a sú dobrou alternatívou pre ľudí, ktorým nosenie okuliarov nevyhovuje. Za posledné roky dosiahli výrazný pokrok v technológii svojej výroby, ale aj tu nachádzame isté riziká. Šošovky sú predsa len cudzím telesom v oku, a preto si na ne nemusí každý zvyknúť. Platí tu zásada individuálnosti a znášanlivosti. Existujú viaceré typy šošoviek, ktoré sa líšia najmä materiálom a dĺžkou trvácnosti. Niektoré môže človek nosiť dva týždne, iné mesiac, poprípade ich treba meniť denne. Okuliare, na rozdiel od šošoviek, poskytujú oku väčší prístup kyslíka a tým umožňujú vetranie. „Odporučila by som všetkým, ktorí nosia šošovky, aby mali doma aj okuliare, a tie by si po príchode z práce alebo zo školy nasadili,“ hovorí očná optička. Oko sa voči kontaktným šošovkám môže spočiatku brániť. Každý človek si na vlastnej koži musí vyskúšať, či sa jeho oči takémuto spôsobu korekcie prispôsobia.