Ako ticho ovplyvňuje naše telo a prečo na ňom tak záleží?
Moderné mestá na nás tlačia nielen svojim rýchlym rytmom života, ale aj zvukmi. Nájsť si miesto, kde budeme v tichu sedieť alebo relaxovať len so svojimi vlastnými myšlienkami, je pre mnohých z nás v poslednej dobe veľmi dôležité. Ticho je jednoducho upokojujúce, no ukazuje sa, že je užitočné nielen pre našu psychiku, ale priamo ovplyvňuje aj fyziológiu tela.
Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo to znamená v praxi?
Pomáha telu odolávať negatívnym vplyvom prostredia
Ticho v dnešnej náročnej dobe potrebujeme tak moc, že sme zaň ochotný zaplatiť. Vo forme vylepšenia interiérovej akustiky alebo izolácie, meditačných kurzov či bývania na samote. A má to svoje dôvody. Ticho pomáha eliminovať vznik mnohých zdravotných komplikácií, ktorými dnes väčšina populácie trpí.
Hluk môže u pacientov spôsobiť úzkosť, stres a dokonca aj problémy so spánkom. Neustály hluk z diaľnic či letísk súvisí so zvýšeným krvným tlakom, nespavosťou, zvonením v ušiach a rôznymi srdcovými chorobami.
Má nezvyčajný vplyv na mozog
Jedna štúdia vedcov zistila, že ticho má nezvyčajný účinok na hipokampus, oblasť mozgu spojenú s pamäťou, emóciami a učením. Hľadať spôsoby, ako každý deň stráviť nejaký čas v tichom prostredí má preto zmysel. A začať môžete výberom kvalitnej kročaovej izolácie. Pokoj, ktorý získate, vášmu telu a mozgu prospeje. Bunková výmena a obnova neurónov v mozgu bude rýchlejšia a váš mozog bystrejší.
Hluk má fyzický vplyv na celé telo. Zvukové vlny, ktoré sa dostanú do mozgu a prechádzajú ako elektrické signály cez ucho, spôsobujú pri dlhodobom pôsobení stres. Ak je človek neustále vystavený hluku a jeho hladina stresových hormónov je chronicky vysoká, má to vždy negatívny vplyv na jeho zdravie, najmä na kardiovaskulárny systém.
Preto nám radia „liečiť“ mozog nielen liekmi, ale aj tichom, aby si telo i myseľ zachovalo svoje dobré funkcie čo najdlhšie. Tak to vyskúšajte. Je to veľmi jednoduché.