Ako si poradiť, keď hluk škodí vášmu zdraviu
Hluk je rušivý a nepríjemný najmä doma. Ak ste dlhodobo vystavovaný hluku, môže sa to negatívne odraziť na vašom fyzickom aj duševno stave. Zvuková izolácia dokáže zmierniť prenikanie zvuku medzi izbami aj z vonkajšieho prostredia. Na izoláciu sa často používa akustická pena.
Zvuková pohltivosť
Zvuková izolácia nie je to isté ako zvuková pohltivosť. Zvuková pohltivosť je záležitosťou priestorovej akustiky, ktorou by ste sa mali zaoberať, ak chcete znížiť hluk v miestnosti. V krátkosti sa dá povedať, že tvrdé materiály zvuk odrážajú do miestnosti, mäkké ho pohlcujú.
Zvukovo pohltivý materiál (akustické dosky) ale nemusí byť automaticky aj zvukovo izolačný a naopak. Efekt ozveny sa často objavuje v miestnostiach bez zariadenia alebo iba s minimom nábytku. V takých prípadoch niekedy stačí miestnosť zariadiť ďalším nábytkom, alebo doplnkami ako sú koberce či závesy.
Odizolovanie zvuku
Zvuk prenikajúci z vonkajšieho prostredia alebo z vedľajšej miestnosti vyriešite izoláciou. Ak materiál stien, stropu či podlahy nemá dostatočnú hustotu, hluk preniká do interiéru. Na zvukovú izoláciu spomínaných konštrukcii je vhodná napríklad špeciálna akustická pena, ktorá má schopnosť aj znížiť ozveny v miestnosti.
Keď už sa rozhodnete pre zvukovú izoláciu, treba ju spraviť kompletne. To znamená izolovať steny, strop aj podlahu. Zvuk vzniká kmitaním hmoty. Ak by ste izolovali napríklad iba strop, šíril by sa neizolovanými konštrukciami. Efekt by tak bol minimálny.
Krokový hluk
Krokový hluk je samostatný druh hluku. Vzniká napríklad behaním či dupotom, spôsobovať ho môže aj práčka v byte o poschodie vyššie a pod. Riešenie je komplikovanejšie ako pri izolovaní stien, pretože je potrebná izolácia podlahy. Ak vás teda ruší hluk z bytu nad vami, bude potrebná spolupráca so susedom. Použiť sa dá tzv. kročajová izolácia, ktorá hluk aspoň čiastočne utlmí.